2 tydzień wyzwania: 28 dni do lepszej organizacji czasu. Plan i wskazówki.

Organizacja czasu

Za nami już pierwszy tydzień kwietnia, a tym samym pierwszy tydzień wyzwania. Dla tych, którzy jeszcze do nas nie dołączyli, a chcieliby to zrobić, przypominamy nasz harmonogram:

Możesz go pobrać tutaj. Opis zadań na pierwszy tydzień znajdziesz natomiast tutaj. Więcej wskazówek pojawia się na naszym facebookowym wydarzeniu 28 dni do lepszej organizacji: weź czas w swoje ręce! Zapraszamy!

Drugi tydzień wyzwania

1. Zacznij dzień od krótkiej gimnastyki.

Przez długi czas miałam problem z systematycznymi treningami. Dopóki nie zapisałam się na zajęcia na siłowni z trenerem, ćwiczyłam sporadycznie. Jednak już wtedy odkryłam, że nawet krótka poranna gimnastyka ma zbawienny wpływ na to, jak będzie wyglądał mój dzień. Zauważyłam, że mam nie tylko więcej energii i zapału, ale też działam sprawniej. Jeżeli nie masz nawyku porannej gimnastyki, możesz mieć z tym zadaniem mały problem. Żeby Ci to ułatwić, mam kilka wskazówek:

  • W niedzielę wieczorem (czyli dzisiaj) przygotuj w widocznym miejscu strój sportowy,
  • Przygotuj też zestaw ćwiczeń (może skorzystasz z nagrań dostępnych na Youtubie?) i określ czas jaki przeznaczysz na trening,
  • Jeżeli lubisz trenować przy muzyce, naszykuj również fajną playlistę,
  • Zaplanuj, co zjesz na śniadanie,
  • Ustaw budzik, z założeniem że będziesz potrzebowała 20-30 minut więcej na trening.

Jeżeli będziesz przygotowana, trudniej Ci będzie ulec wszelkim wymówkom i po prostu zrobisz dobry trening. A na koniec – gwarantuję, że będziesz z siebie bardzo dumna!

2. Nie korzystaj z telefonu, komputera i nie oglądaj TV przez minimum 2 godziny przed snem.

Czy wiesz, że patrzenie na ekran telefonu, tabletu oraz telewizora tuż przed snem negatywnie wpływa na naszą aktywność kolejnego dnia? Poza tym utrudnia zasypianie i skraca fazę REM. Efekt? Rano budzisz się niewyspana i trudno Ci się zwlec z łóżka. Dlatego spróbuj wyłączyć całą elektronikę z ekranami LCD na minimum 2 godziny przed snem. Zamiast tego przeczytaj rozdział książki, pomedytuj lub zrób sobie wieczorne SPA 🙂

Sprawdź sama i napisz czy poczułaś różnicę!

3. Uporządkuj swoje stanowisko pracy.

Chyba nie musimy Cię przekonywać, że w uporządkowanym otoczeniu pracuje się lepiej i efektywniej? Dlatego zaplanuj na ten dzień generalne porządki na Twoim biurku lub w jakimkolwiek innym miejscu pracy 🙂

4. Zwizualizuj swój idealny dzień i zastanów się co możesz zmienić w swoim życiu już dziś, aby przybliżyć się do swojej wizji.

To zadanie będzie wymagało od Ciebie trochę więcej zaangażowania. Wygospodaruj około pół godziny i znajdź miejsce, w którym będziesz czuła się komfortowo. Spróbuj wyobrazić sobie, jak wyglądałby Twój wymarzony dzień? Nie zastanawiaj się zbyt długo nad odpowiedzią, po prostu przelewaj myśli na papier. Nie ograniczaj swojej wyobraźni. Kiedy skończysz pisać, przeanalizuj notatki. W jakim stopniu pokryły się one z rzeczywistością? Co możesz wprowadzić do swojego życia już TERAZ, żeby być o krok bliżej do swojej wymarzonej wizji?

5. Przygotuj i zjedz bardzo zdrowe śniadanie.

Jest jeden warunek – śniadanie ma być naprawdę wyjątkowe i bardzo kolorowe. Jest wiosna, a więc i pyszne pomidory, szczypiorek, sałata i inne pyszne warzywa. To zadanie nie powinno Ci sprawić większych problemów 😉

6. Skróć swoją listę zadań na dziś do minimum. Wykreśl lub oddeleguj możliwie jak najwięcej spraw, które zaplanowałaś na dziś.

Do tego zadania zainspirował mnie piękny cytat prof. Wiktora Osiatyńskiego:

Wstać rano, zrobić przedziałek i się odpieprzyć od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo, nie ustawiać sobie za wysoko poprzeczki i narzucać planów, którym nie można sprostać. Bez egoizmu, ale bardzo starannie, dbać o siebie i swoje własne uczucia. Poświęcać się temu co sprawia przyjemność. Ja zapisuje rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę. To bardzo ważne, by siebie samego nie nastawiać na dzień czy na całe życie tak ambitnie, że niepowodzenie będzie nieuniknione. Jeśli człowiek chce za dużo osiągnąć, zaplanować, zrealizować, to jest stale z siebie niezadowolony. A może po to, by być z siebie zadowolonym, wystarczy robić rzeczy, które są potrzebne, godziwe, warte, dobre, bez wymagania od siebie więcej, niż można osiągnąć.

Nic dodać, nic ująć. Spróbujmy więc dzisiaj stworzyć listę zadań i wykreślić lub oddelegować przynajmniej część. I zobaczysz, że świat się nie zawali 🙂

7. Zapisz pomysły na swoją rutynę poranną i wieczorną.

Rutyna poranna i wieczorna to niegdyś niedoceniane przez mnie nawyki. Dziś uważam, że są kluczem do satysfakcjonującego i szczęśliwego życia. Ale o tym będzie więcej w kolejnych wpisach.

To jak – gotowi na kolejny tydzień wyzwania? Nastrójcie się bojowo! 😉

 

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations