Jak skutecznie realizować swoje cele i osiągać sukcesy w każdej sferze życia?

Organizacja czasu

Marzenie, zapisane na kartce z datą, staje się celem. Cel, podzielony na ustalone kroki, staje się planem. Plan wsparty działaniem, sprawia, że marzenie się urzeczywistnia.

Założę się, że wielokrotnie słyszałaś, że zapisany cel ma dużo większą moc! To prawda, jednak niestety nie gwarantuje pełnego sukcesu. Aby zacząć skutecznie i konsekwentnie relizować swoje plany, należy zawsze wyznaczać cele w odpowiedni, przemyślany sposób.

Bądź SMART!

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wspomnieć o kilku zasadach, które już na wstępie ułatwią Ci cały proces planowania. Słyszałaś o metodzie SMART? Uchodzi ona za jedną z najbardziej efektywnych strategii formułowania celów. Według jej założeń cel powinien być:

  • Sprecyzowany – musisz być pewna co konkretnie chcesz zrobić. Określ swój cel tak szczegółowo jak tylko potrafisz. Jaki ma być efekt końcowy? Jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy już zrealizujesz ten plan? Określ to wszystko jasno i precyzyjnie.

  • Mierzalny – jakich zasobów potrzebujesz, żeby osiągnąć swój cel? Jeżeli to możliwe określ konkretną liczbą ilość pieniędzy jaką chcesz odłożyć, lub liczbę kilogramów, jaką chcesz zrzucić. Wtedy łatwiej będzie monitorować cały proces realizacji celu i na bieżąco oceniać postępy. Pomoże Ci w tym m.in Habit Tracker, ale o tym będzie później.

  • Atrakcyjny – Twój cel musi Cię motywować. Jeżeli nie będziesz wystarczająco mocno zainspirowana do działania, bardzo trudno będzie Ci wytrwać w postanowieniu.

  • Realistyczny – określ jakimi zasobami (czasowymi, energetycznymi finansowymi) dysponujesz i czy jesteś w stanie osiągnąć to, co sobie postanowiłaś. Czy jesteś gotowa na takie poświęcenie?

  • Terminowy – ustal ramy czasowe swojego celu, aby nie odkładać go na wieczne jutro.

Działamy!

Teraz, kiedy poznałaś już złote zasady dotyczące wyznaczania celów, możemy zacząć planowanie wielkich (i tych mniejszych) zmian, które odmienią Twoje życie na lepsze.

Osobiście używam do tego procesu mojego plannera cyfrowego. Ten planner to rozbudowane narzędzie do planowania, oparte na kultowej metodzie organizacji czasu Davida Allena: The Getting Things Done. W dzisiejszym wpisie skoncentruję się jedynie na wyznaczaniu celów, jednak ten planner posiada o wiele więcej działów oraz funkcji. Chcesz się dowiedzieć więcej? Kliknij tutaj.

Uwaga! Udostępniłam dla Ciebie darmową wersję plannera – kliknij TUTAJ, aby pobrać całkowicie za darmo darmową, poprzednią wersję produktu z kolekcji 2022.

Planner jest przeznaczony do używania na tabletach tj. iPad, ale również na tych z systemem Android. Działa z pomocą aplikacji obsługujących pliki .pdf z hiperlinkami tj. GoodNotes (najpopularniejsza), Notability, Xodo, Noteshelf itp. Aby pisać w plannerze będziesz potrzebować rysika typu Apple pencil.

Wróćmy do formularza celów. Tak oto prezentuje się on w plannerze GTD (pojawi się po kliknięciu górnej, różowej zakładki z ikonką folderu):

Jak widać, podzieliłam formularze z celami, uwzględniając różne sfery życia. Możesz podejrzeć w jaki sposób uzupełniłam moje osobiste cele z dziedziny Zdrowie i uroda:

Jak widać, mój główny cel z tej dziedziny to Eliminacja niezdrowych przekąsek z diety. Poniżej możesz zobaczyć jak szczegółowo rozpisałam to postanowienie:

Czy mój cel jest SMART?

Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób rozpisałam swój cel oraz plan działania.

  • Sprecyzowany – Postanowiłam, że wyeliminuję ze swojej diety niezdrowe przekąski. Wypisałam w tym celu swoje największe słabości, a zarazem produkty, którę chcę wyrzucić ze swojego jadłospisu (czekolada, lody, ciastka itd.). Dodatkowo zamierzam stosować się do tzw. okna żywieniowego, czyli będę jeść tylko w określonych ramach czasowych (między godz. 9, a 18).

  • Mierzalny – Oszacowałam, że całkowita rezygnacja z wybranych produktów jest w moim przypadku mało realna, dlatego w pierwszym miesiącu zamierzam ograniczyć ich spożycie do 5 dni w tygodniu. Od kolejnego miesiąca chciałabym pozwolić sobie na cheat day już tylko raz w tygodniu.

  • Atrakcyjny – po co to robię? Dużo trenuję, a zdrowa dieta korzystnie wpłynie naosiągane przeze mnie wyniki. Moim kolejnym celem jest schudnięcie 4 kilogramów, a rezygnacja ze słodkich i tłustych produktów zapewne pomoże mi również stracić na wadze. Wybrałam sobie również nagrodę, którą kupię sobie, kiedy uda mi się wytrwać (będzie to nowy strój sportowy).

  • Realistyczny – co będę musiała poświęcić? Ile czasu i wyrzeczeń będzie mnie to kosztowało? Stworzyłam listę zdrowych zamienników, a tym samym listę zakupów. Założyłam zeszyt ze zdrowymi przepisami. Opracowałam również plan kryzysowy, ponieważ znając moje zamiłowanie do jedzenia jestem świadoma, że te kryzysy najprawdopodobniej będą.

  • Terminowy – docelowo mój cel ma się stać nawykiem, dlatego chciałabym go utrzymać jak najdłużej. Na początku jednak cel wyznaczyłam na miesiąc (po takim czasie kupię sobie też nagrodę, o której wspomniałam wyżej – oczywiście tylko jeśli wytrwam w postanowieniu :-))

W ocenie moich postępów pomoże mi Habit Tracker (służy do monitorowania nawyków). Dostępny jest on jednak tylko w pełnej wersji plannerów cyfrowych GTD.

Wykorzystaj habit tracker, by monitorować swoje postępy

A Ty jak sobie radzisz z realizacją swoich planów? Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci osiągnąć wszystko, co sobie tylko zamarzysz! A może zdecydowałaś się przetestować mój planner? Daj znać koniecznie jak wrażenia 🙂

M.

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations