28 dni do lepszej organizacji: weź czas w swoje ręce i podejmij kwietniowe wyzwanie z Miss Planner!

Niedługo kwiecień i… wreszcie koniec zimy! Przynajmniej mamy taką nadzieję. Na fali wiosennej dawki energii, ruszamy z pierwszym w tym roku wyzwaniem. Od 2 kwietnia, przez 28 dni będziemy pracować nad rozwijaniem naszych umiejętności organizowania czasu. Podczas wyzwania przyjrzymy się dobrym i złym nawykom i sprawdzimy co nam służy, a co nie.

Już samo systematyczne wykonywanie zadań przez 28 dni, z pewnością poprawi umiejętność konsekwentnego działania, a nawet pomoże bardziej uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

Przyłącz się – razem na pewno damy radę! 🙂

Na czym polega wyzwanie 28 dni do lepszej organizacji?

Początek wyzwania najlepiej zaplanować na dowolny poniedziałek w roku. Jeżeli chcesz zacząć razem z nami już 2 kwietnia – zapraszamy! Zapisz się do wydarzenia na facebooku, które utworzyliśmy specjalnie na czas wyzwania. Będziemy tam regularnie wrzucać garść inspiracji i motywacji, aby łatwiej było nam wytrwać aż do ostatniego dnia. Razem możemy więcej!

Głównym celem wyzwania jest przede wszystkim lepsze poznanie siebie i swoich dobrych i złych przyzwyczajeń. Bogatsza o tą cenną wiedzę, będziesz mogła określić jakie nawyki Ci służą. Dzięki obserwacji siebie z pewnością wyciągniesz wartościowe wnioski. Na tej podstawie będziesz mogła wykształcić nawyki, które nie tylko poprawią jakość twojej pracy, ale również całego twojego życia.

Po ukończeniu wyzwania będziesz mogła być dumna ze swojej systematyczności. Już samo wykonanie wszystkich zadań będzie świadczyło o tym, że masz w sobie dużo dyscypliny i samozaparcia.

Nie jesteśmy maszynami, które mogą działać bez przerwy

Pamiętaj, że efektywne działanie nie polega tylko i wyłącznie na robieniu więcej, w krótszym czasie. Równie ważna jest umiejętność odpowiedniego odpoczywania i dbania o swój umysł, samopoczucie i ciało. Dzięki temu czas przeznaczony na relaks, może „zwrócić się” nawet kilkukrotnie. Dlatego w wyzwaniu uwzględniliśmy dni przeznaczone na odpoczynek i troskę o swój organizm, które pozornie nie mają wiele wspólnego z produktywnym działaniem. W rzeczywistości jednak to właśnie te czynności ładują nasze baterie i umożliwiają efektywne działanie.

Druga strona medalu

Odpoczynek, odpoczynkiem. Ale po naładowaniu baterii, warto wykorzystać swoje zasoby i skupić się na usprawnieniu swojej pracy. Chociaż przyznam szczerze, że znam osoby którym przydał by się challenge złożony wyłącznie z zadań, które uczą tylko odpoczywania. Takie mamy czasy 🙂

Oto plan całego wyzwania. Jest przygotowany w formacie A4, dzięki czemu będziesz mogła go powiesić w widocznym miejscu. Możesz go pobrać tutaj.

Mam nadzieję, że podobają Ci się zadania, które przygotowaliśmy, a całe wyzwanie będzie w twoim przypadku owocne. To jak, zaczynamy?

Zaczynamy!

Pierwszy tydzień wyzwania

1. Wybierz jeden nawyk, który chcesz rozwinąć w tym miesiącu. Zaplanuj mały krok w tym kierunku na każdy dzień lub tydzień wyzwania.

Początek miesiąca to dobry moment na zajęcie się nowym nawykiem. Na pewno masz jakieś niepożądane przyzwyczajenie, które chciałabyś zastąpić innym. Co to takiego?

Jeżeli chodzi o mnie, to borykam się z problemem uwielbienia do niezdrowych przekąsek tj. chipsy, czekolada itp. i ich nadmiernego pochłaniania. Oto mój plan działania:

  • Na pierwszy tydzień wyzwania zaplanowałam, że urządzę sobie „niezdrową ucztę” 2 razy w tygodniu: we wtorek i w sobotę i poszukam pomysłów na zdrowe zamienniki,
  • W drugim tygodniu pozwolę sobie na rozpustę już tylko w sobotę, a w pozostałe dni zacznę próbować słodkich koktajli (mój faworyt to banan + kakao + masło orzechowe + mleko) i domowych przekąsek (orzechy, kanapki z awokado, frytki z marchewki i batatów, domowe nachosy z guacamole),
  • W trzecim tygodniu całkowicie zrezygnuję z niezdrowych przekąsek i wypróbuje przynajmniej dwa nowe pomysły na domowe smakołyki,
  • W czwartym tygodniu utrzymam złożenia z trzeciego tygodnia i kupię wyciskarkę do soków. Dzięki temu wprowadzę do swojego jadłospisu zdrowe, świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe.

2. Obudź się pół godziny wcześniej niż zwykle. Zrób w tym czasie coś miłego dla siebie.

Nastaw budzik pół godziny wcześniej i wygospodaruj czas dla siebie. Zacznij dzień od rozdziału inspirującej książki, pomedytuj lub weź energetyzujący prysznic przy dźwiękach ulubionej muzyki. Masz pełną dowolność!

3. Pozbądź się przynajmniej trzech rzeczy, które nie są Ci już potrzebne.

Jeżeli masz zadatki na tak zwanego „chomika”, to zadanie może Ci sprawić trudność. Jednak umiejętność pozbywania się rzeczy, z których nie korzystamy, jest bardzo potrzebna. Dzięki temu „oczyszczamy” przestrzeń wokół siebie i tworzymy miejsce na nowe rzeczy.

4. Określ orientacyjnie czas, jaki przeznaczasz na codzienne aktywności.

Świadomość tego, ile czasu przeznaczamy na poszczególne czynności jest niezwykle ważna. Pozwala na bardziej przemyślane planowanie oraz minimalizuje ryzyko tworzenia długich list zadań i frustracji, gdy okazuje się że źle zmierzyliśmy swoje siły na zamiary. Poza tym, to świetna podstawa do planowania systemem bloków czasowych.

5. Połóż się spać pół godziny wcześniej niż zazwyczaj.

Zadbaj o dłuższy sen i sprawdź w jaki sposób wpłynie on na twoje samopoczucie i poziom energii kolejnego dnia.

6. Przeanalizuj ostatnie pięć dni. Określ i zapisz trzy największe pożeracze twojego czasu i opracuj sposoby radzenia sobie z każdym z nich.

Pożeracze czasu to na przykład facebook, zbyt częste sprawdzanie maila, bezsensowne oglądnie tych samych programów w tv. Warto zdać sobie sprawę, kiedy czas nam „ucieka”. Kiedy odpoczynek jest świadomy i efektywny, a kiedy bezwiedny. Możesz się nieżle zdziwić, kiedy odkryjesz ile czasu spędzasz na czynnościach, które nic nie wnoszą do twojego życia. Warto postarać się spędzić ten czas w inny sposób. Dlatego spróbuj wykryć swoje największe 3 pożeracze, a następnie opracuj metody na upornie się z nimi. Przykładowo, jeżeli spędzasz zbyt dużo czasu na facebooku, może warto zainstalować program, który pomoże Ci to kontrolować? Co powiesz na Forest App? 🙂

7. Spędź cały dzień bez ulegania trzem największym pożeraczom twojego czasu.

Spróbuj zastosować opracowane sposoby radzenia sobie z pożeraczami czasu w praktyce. Powodzenia! 🙂

Po pierwszym tygodniu wyzwania przygotujemy wpis z małym podsumowaniem i planami na kolejny tydzień. W międzyczasie będziemy was motywować na facebooku i chętnie poczytamy o waszych dokonaniach. Jeszcze raz zapraszamy Cię na nasze facebookowe wydarzenie 28 dni do lepszej organizacji: weź czas w swoje ręce!

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations