Planuj efektywnie i kolorowo! Stwórz swój własny kod kolorystyczny i odpicuj swój planner ;)

Masz czasem wrażenie, że życie wymyka Ci się spod kontroli? Nawał spraw i obowiązków, presja i życie w biegu są bardzo stresogenne. Szybkie tempo życia potrafi przyprawić o zawrót głowy…

Ale spokojnie! Z przemyślanym systemem planowania, który dostosujesz do swoich potrzeb, poczujesz że jesteś panią swojego życia! Pamiętaj, że to Ty kontrolujesz swój czas, a nie on Ciebie, więc weź go w swoje ręce! Aby ułatwić Ci to zadanie – nadchodzę z kolejnym trikiem na lepszą organizację czasu 🙂

Kolorowe planowanie

Krok 1: Przeanalizuj swoje życie i wyodrębnij w nim kategorie.

Sugeruję, aby kategorie były w miarę możliwości jak najbardziej szerokie. Dzięki temu będzie Ci je łatwiej zapamiętać, a cały system będzie prostszy.

Aby ułatwić Ci to zadanie opiszę krok pierwszy na własnym przykładzie. Dużą część mojego życia zajmuje praca (pierwsza kategoria). Prowadzę równolegle dwie działalności: biznes plannerowy i projektowanie graficzne w agencji, którą rozkręcam razem z mężem. Kolejny aspekt to sfera rodzinna (druga kategoria). Zaliczam tutaj obowiązki domowe, robienie zakupów, opiekę nad psem i szeroko pojęte dbanie o rodzinę. Następnie wyodrębniłam dziedzinę zdrowia i urody (trzecia kategoria). W moim przypadku to przede wszystkim fitness, domowe SPA, wizyty u kosmetyczki i fryzjera itp. Jeżeli chodzi o rozrywkę i kontakty towarzyskie – połączyłam je razem w czwartej kategorii, ponieważ te dwie sfery często się ze sobą łączą. Przedostatnia kategoria to w moim przypadku rozwój osobisty i czas dla siebie (piąta kategoria). Zaliczam tutaj zarówno czas, który przeznaczam na czytanie inspirujących książek, słuchanie wykładów lub odpoczynek. Ostatnia, szósta kategoria to po prostu wszystkie pozostałe sprawy, których nie da się przyporządkować do żadnej innej kategorii.

Krok 2: Dopasuj jeden kolor do każdej dziedziny życia.

To chyba najprzyjemniejsza część zadania. Policz ile kategorii wyodrębniłaś i dopasuj do każdego wybrany kolor. W moim przypadku wygląda to następująco:

1. Praca (kategoria 2 – częściowa): kolor ciemny i jasny zielony

2. Rodzina: kolor fioletowy

3. Zdrowie i uroda: kolor różowy

4. Rozrywka i życie towarzyskie: kolor pomarańczowy

5. Rozwój osobisty i czas dla siebie: kolor niebieski

6. Pozostałe: kolor brązowy

Gratulacje! Właśnie opracowałaś swój własny kod kolorystyczny, który będziesz od dzisiaj mogła zastosować w swoim plannerze 🙂

Nie ograniczaj się tylko do plannera!

Jeżeli wdrożysz swój system kolorystyczny w życie, będziesz kojarzyła wybrane przez siebie kolory z konkretnymi dziedzinami życia. Wykorzystaj to! Kup karteczki samoprzylepne w twoich kolorach. Zastosuj kod w metodzie bloków czasowych. Zapisuj kolorowe hasła na swoim kalendarzu ściennym. Niech od dzisiaj twoim czasem rządzi kolor! (oczywiście, za twoim pośrednictwem ;))

A może taśma washi?

Całodzienny kurs, wyjazd na wakacje i każdą inną czasochłonna czynność warto wyraźnie zaznaczyć. W tym przypadku idealnie sprawdzi się papierowa taśma washi (oczywiście w kolorze zgodnym z daną kategorią). Od tej pory wystarczy jeden rzut oka na planner i od razu będziesz wiedziała co Cię czeka danego dnia.

Mój przykład: zastosowałam niebieską taśmę washi (w moim kodzie kolor ten symbolizuje czas dla siebie i odpoczynek), żeby zaznaczyć jednodniową wycieczkę poza miasto.

Zmiana planów?

A co w momencie, gdy nasze plany ulegną zmianie? Lubię dbać o estetykę swojego plannera, dlatego zaopatrzyłam się w korektor w taśmie. To proste rozwiązanie pomaga uniknąć bazgrania i niepotrzebnego kreślenia.

Jak podoba Ci się narzędzie kodu kolorystycznego? Wykorzystasz je w swoim życiu? A może już z niego korzystasz? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu 🙂

Do dekoracji użyłam cienkopisów Stabilo, naklejek z kolekcji Spring i Squares oraz przekładek indeksujących z najnowszej kolekcji ZigZag.

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations