Czy znasz jedną z najefektywniejszych metod organizacji czasu? Skoncentruj się z pomocą techniki Pomodoro!

Organizacja czasu

Metoda organizacji czasu Pomodoro ma na celu maksymalne skupienie Twojej uwagi na wykonywanym przez Ciebie zadaniu. Dzięki temu Twoja efektywność stanie się zdecydowanie lepsza. Aby wypróbować technikę Pomodoro potrzebujesz:

  • minutnika,
  • kawałka komfortowej przestrzeni do pracy,
  • wszystkich rekwizytów, niezbędnych do wykonania wybranego przez Ciebie zadania (zeszytu, książki, długopisu, linijki itd.).

Przygotuj swoje stanowisko pracy

To pierwszy, ale bardzo ważny krok. Usiądź przy uporządkowanym biurku i upewnij się, że zgromadziłaś wszystko, co będzie Ci potrzebne podczas wykonywania zadania. Chodzi o to, żebyś nie musiała odrywać się od pracy podczas wyznaczonego czasu.

Rozpisz swój plan działania

Przed przystąpieniem do pracy powinnaś podzielić zadanie, którym chcesz się zająć na poszczególne etapy. Musisz wiedzieć co będziesz robić i w jakiej kolejności.

Ustaw minutnik na 25 minut

Twórca metody Pomodoro opracował następujący schemat pracy:

25 minut pracy, 5 minut przerwy

25 minut pracy, 5 minut przerwy

25 minut pracy, 5 minut przerwy

25 minut pracy, 15 minut przerwy

Zadanie jest teoretycznie bardzo proste. Wystarczy, że podczas czasu przeznaczonego na pracę totalnie skoncentrujesz się na wykonywanym zadaniu. Ani razu nie sprawdzisz maila, nie wejdziesz na Facebooka, nie pójdziesz do kuchni po czekoladę, po prostu zajmiesz się tylko pracą.

Żeby wytrwać i w pełni dostosować się do tych zasad, potrzeba dużej dyscypliny. Jako że nie lubię pracować pod presją czasu, obecnie stosuję technikę Pomodoro tylko w ekstremalnych sytuacjach, czyli dosyć rzadko. Jednak w okresie studiów, jej znajomość bardzo mi się przydała. Polecam korzystanie z tej metody w przypadku pilnych zadań, na których wykonanie masz mało czasu.

A Ty słyszałaś o metodzie Pomodoro? Jak radzisz sobie z organizacją czasu i jaka jest Twoja ulubiona metoda? 🙂

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations