Co zrobić, kiedy ogarnia Cię chaos? Poznaj niezawodną zasadę organizacji, dzięki której uratujesz każdy dzień!

Wyobraź sobie, że każdy dzień to szklany słoik. Kiedy wstajesz rano, słoik jest pusty. Wraz z upływem kolejnych minut i godzin, naczynie się napełnia. Zastanawiałaś się kiedyś czym napełniasz swój słoik każdego dnia i w jaki sposób to robisz?

Kamienie, żwirek i piasek

Nie odkryję Ameryki gdy powiem, że działanie na oślep to najgorsza możliwa metoda organizacji. Porównanie czasu do słoika bardzo obrazowo uświadomiło potrzebę planowania, ale nie tylko. Chciałam nauczyć się działać w sposób mądry i strategiczny. Mam nadzieję, że uda mi się zainspirować Cię dzisiaj do zmian, tak samo jak mnie zainspirował ten oto cytat lata temu. Fragment pochodzi z książki S. Coveya: 7 nawyków skutecznego nastolatka.

(…)Zrób pewien eksperyment. Weź wiadro i napełnij je do połowy drobnymi kamyczkami. Następnie spróbuj położyć na wierzchu kilka dużych. Nie wszystkie się zmieszczą. Opróżnij więc wiadro i tym razem zacznij od wkładania do niego dużych kamieni, a potem dopiero wsyp małe. Szczelnie wypełniają przestrzeń między dużymi. Teraz wszystko pasuje. Różnica polega na kolejności, w jakiej napełniasz wiadro małymi i dużymi kamieniami. Jeśli zaczynasz od małych, nie jesteś potem w stanie zmieścić dużych. Jeśli zaczniesz od dużych, wszystko pasuje: i duże, i małe.(…)

Jak pewnie się domyślasz wiadro (czyli na potrzeby dzisiejszego wpisu słoik) symbolizuje czas. Duże kamienie to najważniejsze zadania do wykonania w ciągu dnia. Mniejsze kamienie, to już sprawy mniej istotne – i tak dalej przez żwirek, aż do piasku, który symbolizuje błahostki, które pożerają nasz czas i nie niosą ze sobą nic wartościowego.

Kolejność jest bardzo ważna!

Eksperyment Coveya nie zostawia żadnych wątpliwości. Kolejność wykonywania zadań z twojej listy to do przynosi takie same skutki, jak kolejność wkładania do słoika przedmiotów o różnych rozmiarach. Przyznaj się – ile razy odwlekałaś pracę nad ważnym projektem do ostatniej chwili? Jakie były tego skutki? Zasada jest bezwzględna i brutalna:

(… ) jeżeli nie zarezerwujesz sobie najpierw miejsca na duże kamienie, potem go nie znajdziesz.(…)

I to jest moim zdaniem klucz do dobrej organizacji czasu. Jeżeli dobrze oszacujesz swoje priorytety i zaczniesz dzień od pracy nad nimi – nic Cię nie zatrzyma! Zrób z zasady słoika swój nawyk. Dzięki temu twoje życie stanie się o wiele spokojniejsze. Będziesz czuła, że masz je pod kontrolą. Nie będziesz już próbować bezskutecznie upychać wielkich kamieni wieczorami. Będziesz wiedziała, że jeżeli od nich zaczniesz, cała reszta się zmieści. Nawet ten niepożądany piasek 😉

Daj znać co myślisz o zasadzie słoika? Masz z nią już jakieś doświadczenia? 🙂

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations