Wykorzystaj swój potencjał w pracy dzięki japońskiej metodzie Ikigai

Pozostałe, Rozwój osobisty

Ikigai to według Japończyków siła napędowa naszego życia. Powstaje ona z połączenia wielu czynników, które każdego dnia dostarczają nam szczęście i satysfakcję, a także nadają sens naszemu życiu. Brzmi ciekawie, prawda?

Ze względu na fakt, że zazwyczaj większość naszego czasu spędzamy w pracy, postanowiłam odnieść to zagadnienie do zawodowej sfery życia. Aby odkryć swoje Ikigai warto poznać diagram zależności, który przedstawia to co może dać nam zawód jaki wykonujemy.

W poszukiwaniu Ikigai

Praca jako czysta profesja

Jesteś dobra w tym, co robisz i twoje konto w banku wciąż rośnie.

Sprzedawanie swojego czasu tylko i wyłącznie za pieniądze chyba nie może skończyć się dobrze. W moim przypadku było tak, że po jakimś czasie całkowicie straciłam chęć do działania i zaczynałam czuć się wypalona. Od tamtego momentu obiecałam sobie, że nigdy więcej nie będę budzić się rano z myślami: „byle tylko wytrzymać do piątku po południu” albo „o matko…. jutro znowu poniedziałek!”.

Czego tutaj brakuje? Pasji, poczucia misji i powołania. Czyli nie odczuwasz przyjemności z pracy, a dodatkowo czujesz, że to co robisz nie ma większego sensu i znaczenia dla świata.

Praca jako czyste powołanie

Twoja praca jest bardzo cenna dla świata i dostajesz a nią godne wynagrodzenie.

W swoim zajęciu możesz z łatwością odnaleźć sens. Ludzie Cię doceniają i szanują. Dodatkowo nie musisz się martwić o finanse. Ale jednak czegoś Ci brak. Masz poczucie, że stoisz w miejscu i od dawna się nie rozwijasz. Każdy dzień wygląda tak samo. Nie czujesz przyjemności, a twoje życie powoli staje się smutne i monotonne.

Czego tutaj brakuje? Przede wszystkim pasji, która dodaje energii do działania i napędza twój rozwój. A gdy się nie rozwijasz, zaczynasz czuć że się cofasz.

Praca jako czysta pasja

Jesteś dobra w tym, co robisz i uwielbiasz się tym zajmować. Jednak pieniądze, jakie zarabiasz ledwo wystarczają na przeżycie od pierwszego do pierwszego.

W tym przypadku sytuacja jest dość oczywista. Pasja, która nie daje pieniędzy nie może być naszym jedynym zajęciem. Oczywiście nie uważam, że taką pasję trzeba porzucić. Wręcz przeciwnie – jest bardzo cenna i trzymaj się jej! W celu zaspokojenia aspektu finansowego warto jednak znaleźć dodatkowe zajęcie, które umożliwi Ci osiągnięcie ikigai 😉

Czego tutaj brakuje? Regularnego dochodu, którego brak inicjuje wiele trudności i problemów życiowych.

Praca jako czysta misja

Zajęcie, które wykonujesz sprawia Ci ogromną przyjemność. Dodatkowo czujesz się potrzebna światu i społeczeństwu.

Dobrym przykładem może być wolontariat. Tak jak w przypadku czystej pasji, nie będziesz w stanie się utrzymać wykonując jedynie to zajęcie.

Czego tutaj brakuje? Jakichkolwiek zarobków.

Pozwól sobie rozkwitnąć

Diagram zależności ikigai skłania do wielu refleksji. Jeżeli spędzisz trochę czasu nad jego analizą w odniesieniu do swojego życia, możesz dojść do ciekawych wniosków.

Proszę nie marnuj swojego potencjału! Rozwijaj się w kierunku, w którym masz predyspozycje i – co najważniejsze – który lubisz, a nawet kochasz. Tylko wtedy masz szansę maksymalnie się rozwinąć. Bo kto z nas nie chciałby mieć pracy, do której będzie szedł uśmiechnięty? Pracy, którą będzie wykonywał z pasją i poczuciem satysfakcji?

Zadanie na dobry początek

Jeśli nie wiesz jak się za to wszystko zabrać, mam propozycję. Wypisz na kartce wszystkie swoje mocne strony, nawet te które wydają Ci się teraz bez znaczenia. To te cechy sprawiają, że jesteś wyjątkowa. Przeanalizuj je pod kątem możliwości wykorzystania ich w pracy zarobkowej. Zastanów się, czy dzięki tym cechom robisz lub mogłabyś robić coś, co połączy w sobie dwa, trzy a może nawet wszystkie koła diagramu Ikigai? Kreatywne wykorzystanie hobby, w którym wykorzystasz swoje mocna strony jest według mnie najlepszym sposobem na znalezienie wymarzonej pracy.

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations