Wyznaczanie celów w praktyce: Poznaj 10 zasad, dzięki którym osiągniesz każdy cel! :)

Lifestyle, Posty polecane, Rozwój osobisty

Do niedawna myślałam, że wiem o wyznaczaniu celów niemalże wszystko. Ambitnie i szczegółowo rozpisywałam i planowałam każdą dziedzinę swojego życia. Wymagałam przy tym od siebie bardzo dużo. W efekcie, zamiast spełnienia odczuwałam tylko pustkę i frustrację. Dlaczego tak się działo?

Dobrze sformułowany cel to klucz do sukcesu

Wyznaczanie celów to umiejętność, której warto się nauczyć. Warsztaty psychologiczne, w których aktualnie uczestniczę, a także moje osobiste doświadczenia zainspirowały mnie do spisania 10 wskazówek, po które sięgam gdy wyznaczam sobie nowy cel. Poznaj listę zasad, które pozwolą Ci uniknąć pułapek na drodze do stania się spełnioną i szczęśliwą kobietą 🙂

Co cechuje cel wyznaczony w nieprawidłowy sposób?

Przeanalizujmy, jakie zniszczenia w Twoim życiu może spowodować źle wyznaczony cel. Posłużę się w tym celu moim własnym przykładem. Na tapetę wezmę cel, który wyznaczyłam sobie kilka lat temu. Oto on:

Maksymalnie w 5 lat zarobię razem z mężem na nasz dom, który kupimy bez kredytu.

Ah, co za fantastyczny cel! 😉 Nie wiem, co ja sobie wtedy myślałam… W każdym razie efekty mojego super-ambitnego celu były opłakane. Zobaczcie sami.

1. Cel oparty na oczekiwaniach innych osób

Jednym z największych odkryć w moim życiu było uświadomienie sobie, że kieruję się wartościami, które są odwrócone do góry nogami. Zamiast dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, skupiałam się na zarabianiu pieniędzy na dom.

Moja Hierarchia wartości (której nie byłam do końca świadoma) prezentowała się wtedy mniej więcej w taki sposób:

1. Pieniądze

2. Kariera i prestiż

3. Opinia innych osób

4. Poczucie bezpieczeństwa

5. Miłość, przyjaźń

6. Zdrowie

7. Doświadczanie życia

Wyglądało to tak, jakbym uważała, że stan w którym jestem w danej chwili (udane małżeństwo, zdrowie) miałby trwać wiecznie. Nie dbałam więc o to co „mam”.

Odżywiałam się śmieciowym jedzeniem, a większość czasu spędzałam przed laptopem. Byłam przemęczona, senna i kompletnie wypompowana z jakiejkolwiek energii. Moje poczucie szczęścia malało wraz ze wzrostem cyferek na moim koncie bankowym.

Mój cel został sformułowany pod wpływem presji społeczeństwa i otoczenia. Miałam poczucie, że gdy nie będę miała swojego własnego domu lub mieszkania, to będę „gorsza”. Że nie mogę zajść w ciążę, dopóki nie uwiję własnego gniazdka. W tamtym okresie nie chciałam nawet myśleć o wynajmie mieszkania. Chciałam być „na swoim” za wszelką cenę.

2.  Wszystko na raz

Oczywiście dom nie był jedynym celem, jaki postanowiłam osiągnąć w ciągu 5 lat. Lista moich celów nie miała końca. Mój perfekcjonizm doprowadził do tego, że chciałam być „idealna” na każdym polu. Pracowałam do późna i stawiałam bardziej na ilość, niż na jakość pracy. Gdyby tego było mało, każda chwila relaksu powodowała u mnie ogromne poczucie winy.

3. Niekonkretny

Pomijając fakt, że mój cel był niezgodny z moimi realnymi potrzebami starałam się go opisać jak najdokładniej. Określiłam miejsce, w którym chciałabym zamieszkać, stworzyłam na komputerze folder, gdzie zbierałam zdjęcia inspiracji interesujących wnętrz. Gdybym nie podjęła tych kroków, mój cel nie byłby konkretny.

4. Niekreślony w czasie

Mój cel został osadzony w czasie. Aby go osiągnąć dałam sobie 5 lat.

5. Nierealistyczny (niewykonalny)

5 lat w mojej sytuacji byłoby realne, jednak w żadnym wypadku nie byłoby warte poświęcenia jakim musiałabym się wykazać.

6. Motywujący w sposób negatywny

Szansa zdobycia własnego domu motywowała mnie aż za bardzo. Jednak kierowałam się potrzebą bycia docenioną przez innych. Dom miał podnieść poczucie mojej wartości. Wtedy jednak nie byłam tego świadoma.

7. Zależny nie tylko od Ciebie

W moim celu uwzględniłam mojego biednego męża, który chcąc dla mnie jak najlepiej starał się mnie wspierać i pracować do upadłego razem ze mną. Nasze małżeństwo w tamtym okresie było wystawione na ogromną próbę.

8. Nieekologiczny

Cel ekologiczny to taki, który będzie służył zarówno Tobie, jak i Twojemu otoczeniu.  Moja obsesja domu odbiła się negatywnie przede wszystkim na moim zdrowiu i relacjach z bliskimi.

9. Niemierzalny

Zapomniałam określić  konkretną kwotę, jaka będzie potrzebna aby kupić dom w określonym standardzie , w interesującej mnie okolicy. Ponadto, nie zadałam sobie ważnych pytań typu:

Po czym poznam, że osiągnęłam swój cel? Jak się będę wtedy czuła? Co będę robiła inaczej? Jak będzie wyglądał mój dzień?

Dzięki tego typu pytaniom przekonamy się, czy nasz cel będzie miał pozytywny wpływ na nasze życie. Co więcej, będzie nam łatwiej określić moment w którym dotrzemy na metę 🙂

10. Koszty przewyższą korzyści, jakie poniesiesz po drodze

Pytania, które przedstawiłam w punkcie nr 9, pomogą też w oszacowaniu bilansu zysków i strat, które poniesiesz w drodze do swojego celu. Każdy cel będzie wymagał od Ciebie pewnych wyrzeczeń. Warto określić wszystkie za i przeciw, aby dążenie do celu było świadome i przemyślane.

Wyznaczając mój cel dotyczący kupna domu, nie byłam kompletnie świadoma ile będę musiała poświęcić. Dzisiaj, kiedy wiem jakie pułapki czyhają na mnie po drodze, mogę sformułować nowy cel.

Co cechuje cele wyznaczone w prawidłowy sposób?

Jeden z moich nowych celów brzmi:

W ciągu roku 2018 będę trenować crossfit z częstotliwością 4 w tygodniu po 45 minut.

1. Cel oparty na Twoich wartościach

Tak jak wspomniałam wcześniej, zanim zacznę cokolwiek planować, analizuję czy dany cel jest zgodny z moją hierarchią wartości. Moje nowe wartości, ustalone w sposób świadomy prezentują się na ten moment w następujący sposób:

1. Autentyczność – bycie sobą w każdej sytuacji

2. Zdrowie psychiczne i fizyczne

3. Doświadczanie życia, radość z życia

4. Miłość, przyjaźń

5. Poczucie bezpieczeństwa

6. Ambicja, kariera, prestiż

7. Opinia innych ludzi

Mój nowy cel spełnia kryterium zgodności z moją prawdziwą hierarchią wartości. Ten nowy cel, a raczej nawyk wpłynie pozytywnie na moje zdrowie. Ku mojemu zaskoczeniu, okazało się że podczas treningów nabieram nie tylko siły fizycznej, ale też psychicznej. Dzięki temu łatwiej mi być osobą autentyczną.

2. Podzielony na etapy

Aktualnie trenuję 2 razy w tygodniu, z czego 2 razy z moim trenerem personalnym. Według mojego harmonogramu, za pół roku powinnam dojść do 3 treningów w tygodniu. Ćwiczenia sprawiają mi sporą trudność, dlatego planuję wyznaczyć cele poboczne dotyczące moich postępów w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń. Założyłam specjalny planner, w którym notuję przebieg każdego treningu, moją wagę, zawartość tłuszczu i wszystkie obwody.

3. Konkretny

Określiłam ilość treningów w tygodniu, a także czas każdego z nich.

4. Określony w czasie

Umiejscowiłam moment, w którym będę wykonywała 4 treningi w tygodniu – przez cały rok 2018.

5. Realistyczny (wykonalny)

Mój cel określiłam na podstawie mojej determinacji i zaangażowania w treningi, a także chęci posiadania fajnej, zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia.

6. Motywujący w sposób pozytywny (atrakcyjny)

Zawsze chciałam czuć się zdrowo i wyglądać zdrowo. Będę z siebie bardzo dumna, gdy aktywność fizyczna będzie moim nawykiem.

7. Zależny od Ciebie

Moja kondycja fizyczna i sprawność zależą niemal wyłącznie ode mnie. Główną przeszkodą będzie tutaj moje lenistwo 😉

8. Ekologiczny

Mój cel nie zagraża niczemu, ani nikomu.

9. Mierzalny

Aby cel był mierzalny, należy określić po czym poznamy, gdy cel zostanie osiągnięty.

10. Korzyści przewyższą koszty, jakie poniesiesz po drodze

Jestem świadoma kosztów, jakie ponoszę podczas walki o osiągnięcie celu (wydatki na trenera, na siłownię, sprzęt do ćwiczeń), jednak korzyści w postaci: poprawy sprawności fizycznej, podniesienia mojej atrakcyjności, pewności siebie, poziomu energii, samopoczucia w moim przypadku zdecydowanie przewyższają koszty.

Na koniec chciałabym zaznaczyć, że wszystko to co napisałam dotyczy tylko i wyłącznie mnie i moich wartości. Każdy z nas jest inny i u każdego hierarchia będzie się prezentowała inaczej. Zasady wyznaczania i formułowania celów są jednak uniwersalne i myślę że sprawdzą się u każdego. Spróbuj – nic nie tracisz! 🙂

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations