Wystawiłaś swoją suknię ślubną na sprzedaż? Uważaj na oszustów!

Po udanej sesji zdjęciowej, czyszczeniu i drobnych poprawkach krawieckich, moja suknia ślubna trafiła na Allegro. Kilka dni póżniej dostałam krótkiego maila, z pytaniem czy oferta jest nadal aktualna:

Hello is still for sale? Am interested in buying.

Jako, że opis aukcji jest po polsku, oczekiwałam przynajmniej kilku pytań odnośnie sukni. Mój „klient” spytał od kiedy jestem właścicielką sukni oraz o jej cenę. I tyle. Wydawało mi się to dziwne i zapaliła mi się w głowie żółta lampka: How long have you owned it?? whats your actual price for it?

Odpisałam i zaproponowałam spotkanie. Mój rozmówca szybko przeszedł „do rzeczy” i natychmiast odpisał, że przyśle do mnie tajemniczego „Shippera”. Poprosił o moje dane do Paypala, żeby zapłacić:

Okay I have arranged for a pickup agent( Shipper ) who will be coming to pick it up as soon as the payment is made and ill like to pay u through paypal and do u have a paypal acct so i can make the payment of the funds?

To ochocze wyrwanie się do zapłaty wydało mi się podejrzane, ale mimo to zdecydowałam się podać nazwę swojego konta na Paypalu. Jakież było moje zdziwienie, gdy rano dostałam wiadomość, z której wynikało, że został do mnie wysłany przelew na niemal 5 tysięcy złotych (cena sukni to niecałe 2 tysiące)…

Dear Magda Rogosz, You have received a PayPal Payment of ‎‎4,750.00 PLN from Donald Harrisdon.harris411@gmail.com

Oczywiście po sprawdzeniu mojego konta na Paypalu okazało się, że nic tam nie ma. Mało tego, literówka i niewyraźne logo Paypala mocno sugerowały, że coś jest nie tak. W kolejnej wiadomości, zaniepokojony Pan Donald zapewniał, że wysłał pieniądze za suknię i dodatkowe 2500 zł nie wiadomo za co. A ja mam teraz lecieć do Western Union i płacić, żeby jego niby przelew został odblokowany i został zaksięgowany na moim koncie.

I have just receive an alert from PayPal Customer Care with the confirmation email that the payment has been made,a total of 4,750 was sent 1,950 PLN for the Suknia ślubna Mori Lee Madeline Gardner 39001 Purchased and the extra 2,500 PLN for the shipping charges and am sure you notice that,the 300 PLN is for the Western union charges,so make sure you send the money to the address below via Western union.

Chyba nie muszę pisać, że lampka w mojej głowie już dawno zmieniła kolor na czerwony…ale Pan Donald chyba myślał, że się zmartwiłam całą tą sytuacją. Postanowił mnie uspokoić i zapewnił, że się wszystkim zajmie (jak zapłacę) i generalnie „dont worry” 😀

All necessary thing will be done by the pick up agent so you dont have to worry about that.My shipper would be coming around to your area to have it pickup once you have sent the shipping charges fee to them,as I need you to let me know what time you want them to come for the pick up

Mało tego, maili od Paypala z góry zalecił mi szukać w spamie… I advises you to check your Inbox or your Junk/Spam mail in case you did not get the confirmation email from PayPal yet… I will be waiting to hear from you once the money has been sent to my shipper.

Zastanawiam czy jest sens to zgłaszać na policję. Zrobiłam rozeznanie w internecie i dowiedziałam się, że takie oszustwa są na porządku dziennym. Niestety sporo osób daje się na to nabrać i traci grube pieniądze, a oszuści pozostają bezkarni, bo trudno ich namierzyć. Najczęściej są to osoby z Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Jednak trzeba zachować czujność przy każdej propozycji. Jeśli wydaje Ci się, że coś jest nie tak – wycofaj się!

Mam nadzieję, że dzięki temu, że opisałam tu swoją historię, uchronię kogoś przed stratą sukni i pieniędzy. Spotkałaś się kiedyś z podobnym oszustwem? A może padłaś ofiarą cyberprzestępców? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami!

Ta strona korzysta z plików cookie w celu zbierania statystyk, personalizacji konta użytkownika oraz wyświetlania komunikatów. Więcej o COOKIES
Polityka prywatności
Rozumiem!

Projekt i Wykonanie: Rogosz Consulting