Nowy nawyk w 21 dni – czy to możliwe? Pobierz za darmo projekt do druku i podejmij wyzwanie razem ze mną! :)

Lifestyle, Organizacja czasu, Rozwój osobisty

Nie ulega wątpliwości, że nawyki mają wielką moc. Mogą w pozytywny lub negatywny sposób wpływać na nasze życie każdego dnia. Jeżeli nie zmienisz swoich złych przyzwyczajeń, mogą Cię one doprowadzić do destrukcji. Dlatego bez wątpienia warto przekształcać złe nawyki w dobre. Ale jak to zrobić?

Ile trwa zbudowanie nowego nawyku?

Panuje pogląd, że na wykształcenie nowego przyzwyczajenia potrzeba tylko 21 dni. Niestety kilkakrotnie przekonałam się o tym, że to zdecydowanie za krótko. Zwłaszcza gdy dana czynność nie jest lekka, łatwa i przyjemna. W moim przekonaniu utwierdził mnie pewien artykuł, który znalazłam ostatnio w sieci. Jego autor przytoczył badanie naukowe, z którego wynika że czas potrzebny na wyrobienie nawyku to średnio 66 dni. Co więcej, okres ten zależy też od poziomu trudności nawyku, który chcemy zmienić. Motywujący jest również fakt, że chwilowe przerwanie procesu formowania nawyku z późniejszym powrotem do niego, nie wpływa negatywnie na efekt końcowy.

Wiele razy próbowałam zmierzyć się z najtrudniejszym dla mnie nawykiem regularnej gimnastyki porannej. Niestety za każdym razem przerywam tą rutynę i wracam do nej po zdecydowanie zbyt długiej przerwie. Chciałabym w końcu nie musieć walczyć każdego poranka ze swoim leniem i z przyjemnością rozkładać moją karimatę do ćwiczeń. Bardzo chciałabym wprowadzić ten nawyk do swojej porannej rutyny, bo taki trening niezwykle pozytywnie wpływa na moje samopoczucie i efektywność przez resztę dnia. Tego typu trudności zainspirowały mnie do zaprojektowania specjalnego formularza kształtowania nawyków.

Jak korzystać z formularza kształtowania nawyków?

Zapisz cel, jaki chcesz osiągnąć. W moim przypadku będą to regularne ćwiczenia fizyczne. Chciałabym przeznaczyć na początku 10, a docelowo 20 minut każdego poranka na gimnastykę. Kupiłam nawet specjalny strój do ćwiczeń i porządną karimatę. Zamierzam w chwilach kryzysu chociaż przebrać się w ten strój i poćwiczyć kilka minut. Podobno nawet samo rozpoczęcie danego rytuału sprawia, że nasz mózg zapamiętuje daną czynność i łatwiej jest utrwalić nawyk.

Każdego dnia, po wykonanym zadaniu zamaluj kwadracik z numerem. Po zakończeniu poszczególnych etapów napisz swoje odczucia – kiedy masz spadek motywacji, jesteś z siebie dumna lub przeżywasz kryzys. Przelanie takich uczuć na papier działa oczyszczająco i motywująco.

Na samym końcu zapisz wszystkie wnioski i spostrzeżenia. Najważniejsze, to być ze sobą szczerym. Powodzenia! 🙂

Jak wytrwać w postanowieniu?

Przede wszystkim nie można się zniechęcać! Ja niektóre nawyki buduję od wielu lat i sama się dziwię, że jeszcze w siebie nie zwątpiłam 😉 Zauważyłam jednak, że prowadzenie list „to do” czy specjalnych formularzy, ma korzystny wpływ na moją motywację i tym samym zwiększa szansę na sukces. Planuję wydrukować mój formularz i przyczepić go na tablicy korkowej i/lub wpiąć do plannera. Żeby wzmocnić motywację, wydrukuję lub wytnę z gazety zdjęcie dziewczyny o atrakcyjnej figurze i przypnę je tuż obok formularza. Trzymaj za mnie kciuki! 🙂

A Ty jaki pozytywny nawyk chciałabyś wprowadzić do swojego życia? Mam nadzieję, że skorzystasz z formularza i zadziwisz sama siebie (i innych!) tym jak dobrze Ci poszło 🙂 

Poznaj lepiej Miss Planner

Obserwuj

@missplannerpl

Projekt i Wykonanie: Web Media Creations