Organizery Miss Planner logo

Organizujesz wesele i szukasz lokalu? O czym warto pamiętać, jakie pytania zadawać i jakich błędów unikać przy podpisywaniu umowy?

Organizujesz wesele i szukasz lokalu? O czym warto pamiętać, jakie pytania zadawać i jakich błędów unikać przy podpisywaniu umowy?

2016-03-23

Autor: Magda Rogosz

Organizujesz wesele i szukasz lokalu? O czym warto pamiętać, jakie pytania zadawać i jakich błędów unikać przy podpisywaniu umowy?

Prowadzenie rozmów z menedżerami lokali weselnych to niezwykle ważny etap przygotowań. Od tego jak będą przebiegały negocjacje zależy nie tylko ostateczna cena imprezy, ale też przebieg wesela, który powinien być zgodny z waszą wizją. Zanim ja i mój mąż znaleźliśmy lokal odpowiedni dla nas, odbyliśmy wiele rozmów z różnymi restauracjami, hotelami i pensjonatami. Warto porównać przynajmniej kilka miejsc, żeby dowiedzieć się jakie są różnice w ich ofertach i jak możecie je dopasować do potrzeb swoich i waszych gości. Jeżeli więc organizujesz swój ślub i wesele i nie korzystasz przy tym z usług profesjonalnego wedding plannera - ten post jest dla Ciebie. Aby ułatwić ci to zadanie, stworzyłam organizer Panny Młodej, w którym zbierzesz wszystkie ważne informacje.

Wasze oczekiwania i lista pytań

Zanim zaczniecie poszukiwania lokalu na wasze wesele musicie określić orientacyjny budżet, jaki chcecie i możecie przeznaczyć na ten cel. Stwórzcie też wspólną wizję dotyczącą przede wszystkim:

 • miejsca wesela (np. restauracja, hotel, pensjonat, a może ślub w plenerze?),
 • otoczenia (las, jezioro, rzeka),
 • odległości lokalu od waszego miejsca zamieszkania i kościoła (pamiętajcie o kwestii transportu gości).

Wstępne rozeznanie w lokalach weselnych

Gdy już wiecie jakie są wasze oczekiwania, poszukajcie w internecie miejsc, które spełniają wasze wymagania. Niektóre lokale mają na swoich stronach internetowych podstawową ofertę, z którą możecie się zapoznać przed pierwszym spotkaniem. Czasem jednak trzeba mailowo poprosić o indywidualne wysłanie oferty. Po jej otrzymaniu zwróćcie uwagę na:

 • koszt "talerzyka",
 • czy sala pomieści wszystkich waszych gości,
 • opłatę za korkowe, cenę alkoholu w lokalu,
 • cenę za pokoje, 
 • wysokość zaliczki,
 • oferowane menu,
 • dodatkowe atrakcje i ich ceny (barman, stół wiejski, fontanna czekoladowa, fotobudka itp.)

Wybierzcie te oferty, które spełniają wasze wymagania i zaplanujcie spotkania z menedżerami interesujących was lokali.

Na spotkaniu

Jeżeli macie możliwość wybrania się na taką rozmowę z osobą, która zna się na organizacji wesel lub jest dobra w negocjacjach, warto skorzystać z jej pomocy. Nie od dziś wiadomo, że koszty wesela nie należą do najniższych. Menedżerowie restauracji i hoteli mają zazwyczaj niemałe doświadczenie w rozmowach z młodymi narzeczonymi, co jest dla nich dobrą okazją do naciągnięcia was na dodatkowe, niepotrzebne koszty. Wsparcie osoby doświadczonej może uchronić was od podpisania niekorzystnej umowy, zarówno od strony finansowej jak i zapisów w niej zawartych! 

Pytania, jakie warto zadać na takim spotkaniu zawarłam w Planerze Panny Młodej, o którym wspomniałam na początku tego wpisu. Najważniejsze kwestie jakie warto poruszyć, to:

 • niższa cena za wynajem pokoi dla waszych gości, ich ilość i dostępność,
 • możliwości zmian w zakresie menu i ich wpływ na koszt "talerzyka",
 • wprowadzenie alternatywnych potraw dla wegetarian,
 • możliwość degustacji menu,
 • koszt tortu i możliwość zamówienia go w cukierni, którą wybierzecie sami,
 • czy sala weselna będzie zarezerwowana tylko dla was i waszych gości?
 • czy sala jest odpowiednio duża i czy posiada parkiet?
 • czy w lokalu jest szatnia dla gości?
 • czy sala jest klimatyzowana lub ogrzewana?
 • czy prosta dekoracja sali jest w cenie pakietu? Jeżeli tak, co wchodzi w jej skład?
 • za co trzeba dopłacić? (spytajcie o pokrowce na krzesła, uzupełnianie napojów i zimnych przekąsek, obsługę kelnerską, stół wiejski, fotobudkę, czy fontannę czekoladową; spotkałam się nawet z żądaniem dodatkowej opłaty za pobór prądu przez DJ-a...)

Negocjacje i konstruowanie umowy

Wszystkie założenia ustalone podczas spotkań i ceny poszczególnych usług powinny być szczegółowo opisane w umowie. To jest absolutna podstawa. Nie może być żadnych niedomówień i dwuznaczności. Dla przykładu - w naszej umowie z lokalem był zapis, że musimy zapłacić po weselu za wszystkie dodatkowe napoje zamówione przez naszych gości, a nawet za ich wizyty w hotelowym SPA! Co więcej, zażądano wysokiej kary (około 50% wartości imprezy) za odwołanie lub przełożenie wesela w terminie krótszym niż miesiąc przed planowaną datą, nie uwzględniając zdarzeń losowych. Udało nam się też, bez większych problemów, wynegocjować dwa dodatkowe pokoje dla naszych gości i znacznie zmniejszyć kwotę zaliczki (z kilku tysięcy do 1500 zł). Warto więc próbować negocjować umowę na waszą korzyść. Pamiętajcie też, że menedżerom zależy na kliencie i jest duża szansa, że pójdą wam na rękę. W końcu jak stracą klienta, to nie zarobią.

Podpisanie umowy

Przeczytajcie bardzo dokładnie umowę. Kilka razy. Zanim ją podpiszecie, najlepiej skonsultować jej treść specjalistą. Dzięki temu, w tym najważniejszym dniu będziecie spokojni, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik i nie będzie żadnych przykrych niespodzianek :) 

A Ty jakie masz doświadczenia z lokalami weselnymi? Może masz jakieś cenne rady dla przyszłych mężatek? :)

WITAJ!

Nazywam się Magda. Na moim blogu znajdziesz wskazówki i narzędzia potrzebne do skutecznej organizacji czasu. Stworzyłam ku temu kolekcję eleganckich, kobiecych organizerów, które umożliwią Ci kreatywne i przyjemne wyznaczanie, oraz realizowanie twoich celów!

Szukaj na blogu:

Archiwum

wybierz datę, aby kontynuować

Instagram

Jutro wyjeżdżamy na urlop! Z tego powodu wysyłka zamówień opóźni się do 21.08. Na osłodę, w nocy wstawimy całą masę nowości. Co więcej zostawiamy Was z kuszącymi promocjami 😊 Zo...

Plannery akademickie już prawie gotowe! Szykujcie się na wielką premierę! 🤓❤ #missplannerpl #missplannermint #plannergirl #planner #student #planneraddict #backtoschool #schoolg...

Każdy dzień może stać się najpiękniejszym dniem twojego życia. Nawet poniedziałek! 😀 Jak się dzisiaj czujecie? ❤
------
#plannergirl #planneraddicts #paperlove #plannerlove #pla...

Marzenie zapisane na kartce z datą staje się celem. Cel podzielony na ustalone kroki staje się planem. Plan wspierany przez działanie sprawia, że spełniają się twoje marzenia. K...

Czasami jeden uśmiech może sprawić, że dzień stanie się lepszy 😊❤ #missplannerpl #missplannermint #planneraddict #plannergirl #plannerfun #instagirl #sealovers #onthebeach #uśmi...

Nie pamiętam, czy kiedykolwiek wyszłam z home&you z pustymi rękami. Ostatnio upolowałam kolejny bardzo fajny zestaw naklejek 😊❤ Nie mogłam przejść obok nich obojętnie 😀 #misspla...

Gotowa na kolejny tydzień wyzwań? 😊❤💪 #missplannerpl #missplannerred #plannergirl #businesswoman #stickers #stickerlove #lovered #planneraddict #plannerjunkie #plannernerd #plan...

Moja ulubiona czerwona para, bez której nie zaczynam planowania: organizer i długopis Ruby Red 😍🖊❤ #missplannerpl #lovered #missplannerred #penaddict #stationerylove #plannergir...