Organizery Miss Planner logo

Masz masę spraw do zrobienia i nie wiesz od czego zacząć? Poznaj system, dzięki któremu doprowadzisz wszystkie sprawy do końca!

Masz masę spraw do zrobienia i nie wiesz od czego zacząć? Poznaj system, dzięki któremu doprowadzisz wszystkie sprawy do końca!

2016-02-24

Autor: Magda Rogosz

Masz masę spraw do zrobienia i nie wiesz od czego zacząć? Poznaj system, dzięki któremu doprowadzisz wszystkie sprawy do końca!

Metoda, o której mowa nie należy do najprostszych do ogarnię™cia. Jednak warto się w nią zagłębić, bo niesamowicie zwię™ksza efektywność‡ naszych działań„. Pozwala zakoń„czyć‡ wszystkie rozpoczę™te sprawy. Redukuje nerwowość‡ i napię™cie w życiu. Sprawdziłam to na własnym przykładzie, więc z czystym sumieniem przedstawiam i polecam Ci moją ulubioną metodę - Getting Things Done (GTD). Jest to dość rozbudowany, ale niezwykle efektywny system organizacji czasu. Oto‡ główne założenia i poszczególne etapy GTD:

Krok 1: zrelaksuj się™

Pamię™taj, że tylko wypoczęty umysł jest w stanie pracować‡ efektywnie. Dlatego bardzo ważna jest regularna relaksacja. Polecam od siebie trening autogenny lub inne nagrania relaksacyjne. Puszczam je sobie zazwyczaj przed snem, ale można to robić też rano, zaraz po przebudzeniu.

Krok 2: oczyść umysł‚

Przypomnij sobie jak najwięcej spraw, jakie masz do zrobienia. Zapisz wszystko, co wpadnie… Ci do gł‚owy. Wypisz zarówno sprawy ważne, wymagające od Ciebie poświęcenia większej ilości czasu (np. przygotowanie się™ do kolokwium), sprawy mniej ważne (np. planowanie wyjazdu na wakacje) oraz te błahe (np. przyszycie guzika w spodniach). Kolejność‡ dowolna. Poświęć‡ na to 10 - 15 minut.

Już? Śšwietnie! Właś›nie oczyściłeś› swój umysł‚ :)

Teraz wybierz swoje pomoce, czyli miejsca w których bę™dziesz gromadzić‡ wszystkie sprawy (może być‡ to np. organizer, aplikacja w telefonie, tablica korkowa lub zwykły zeszyt). Pamiętaj, że nie musisz się™ ograniczać do jednej formy - możesz korzystać‡ z kilku. Do zapisywania wydatków możesz zainstalować‡ w telefonie aplikację™ (np. Spendee, Money Zoom lub Spending Tracker). Natomiast do notowania celów, wię™kszych projektów, bieżą…cych spraw, spotkań itd. możesz użyć organizera Miss Planner. Zdecyduj‡, jaki projekt i układ kartek będzie dla Ciebie najlepszy i kup‡ wersję™ dedykowaną specjalnie dla Ciebie. Pamię™taj - wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Krok 3: analizuj

Spójrz na kartkę™ z wypisanymi przez Ciebie sprawami do zrobienia. Przy każdej z nich wykonaj odpowiednie dział‚ania:

 • Jeśli wykonanie danego zadania zajmie Ci mniej niż 2 minuty, wykonaj je TERAZ.
 • Jeśli wykonanie danego zadania zajmie Ci wię™cej niż 2 minuty, zaznacz to zadanie kolorowym zakreślaczem (np. na niebiesko).
 • Jeżeli dane zadanie wymaga podjęcia działań„, ale nie jesteś› w stanie określić‡ kiedy, zakreś›l je na inny kolor (np. na zielono).
 • Gdy sprawa nie wymaga dział‚ania, ale zawiera informacje, które mogą się™ kiedyś› okazać‡ dla Ciebie przydatne zakreś›l ją… (np. na filoetowo).
 • Wreszcie, gdy sprawa nie wymaga dział‚ania i nie zawiera żadnych istotnych informacji - skreśl ją….

Krok 4: uporzą…dkuj

Zakreś›lone przez Ciebie na kolorowo zadania wymagają uporządkowania. Według D. Allena istnieją 2 gł‚ówne kategorie zadań„:

I. Sprawy do realizacji od zaraz

 1. Lista projektów.
 2. Materiały wspierające do projektów.
 3. Plany projektowe.
 4. Kalendarz.
 5. Notatki przypominające o najbliższych działaniach.
 6. Notatki przypominaj…ące o rzeczach, na które oczekujesz.

II. Sprawy niewymagające podejmowania natychmiastowych działań„?

 1. Może kiedyś - sprawy potencjalne, na później.
 2. Archiwum - sprawy do odniesienia się™ w przyszłoś›ci.
 3. Śmieci - sprawy, które już skreśliliś›cie.

Wszystkie kategorie i podkategorie powinny zostać‡ umieszczone w określonych miejscach (organizer, kalendarz, aplikacja w telefonie, notatnik, segregator lub inne).

 

Projekty kartek, które znajdziesz w organizerze Miss Planner w wersji premium

Krok 5: przeglądaj

Regularnie przeglądaj bieżące sprawy i projekty. Nie zapomnij przy tym o cyklicznym dokonywaniu kompletnego przeglą…du wszystkich spraw osobistych i zawodowych. Wyznacz sobie czas na przeanalizowanie zalegających zadań i projektów (przynajmniej raz w tygodniu), aby o nich pamię™tać‡, bo samo ich zapisanie nie wystarczy.

Krok 6: wykonuj

Ustal priorytety. Zarezerwuj sobie czas na sprawy niespodziewane, zachowaj równowagę mię™dzy wszystkimi dziedzinami życia, mierz sił‚y na zamiary, planuj z gł‚ową…. W tym celu przydatny może okazać się kwadrat Eisenhowera, o którym napiszę wkrótce.

Krok 7: spójrz globalnie

Podporzą…dkuj dział‚ania swojej misji życiowej. Twórz nie tylko wizje i projekty krótkoterminowe. Spójrz na nie z perspektywy miesią…ca, roku, 2, 5 lat i w końcu rozpatrz je w perspektywie całego swojego życia.

Spróbuj wykonać wszystkie 7 kroków. Nie wiem, jak będzie w Twoim przypadku, ale ja dokonałam dużej zmiany w swoim życiu, które stało się uporządkowane i bardziej spokojne. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat metody GTD, zachęcam do lektury książki Davida Allena - Getting Things Done. A wy jak radzicie sobie z organizacją czasu? Może ktoś› z Was stosuje lub stosował tę… metodę™? :)

WITAJ!

Nazywam się Magda. Na moim blogu znajdziesz wskazówki i narzędzia potrzebne do skutecznej organizacji czasu. Stworzyłam ku temu kolekcję eleganckich, kobiecych organizerów, które umożliwią Ci kreatywne i przyjemne wyznaczanie, oraz realizowanie twoich celów!

Szukaj na blogu:

Archiwum

wybierz datę, aby kontynuować

Instagram

☕✒📒 #workingspace #coffee #planner #planner2018 #plannerlove #coffeecup #morning #organizer #mydesk #loveplanning #plannernerd #plannerjunkie #rzeszów #grandhotelboutique

Dream + work = success ❤ #missplannerpl #coffeetime #cookies #planner #plannergirl #planneraddict #plannerlover #loveplanning #workingspace #organizacja #czasu #sukces #planer #...

Właśnie uruchomiliśmy nowe promocje cenowe i gratisowe ❤ Zapraszamy na sklep.missplanner.pl 😊⚡#missplannerpl #planner #pineapple #marble #planneraddict #photo #plannerjunkie #pr...

❤#missplannerpl #plannercollection #plannercommunity #planner #plannerlove #flowers #organizer #kalendarz #kalendarz2018 #planowanie #planer #planneraddict

Miłego dnia! 😊☀️ #missplannerpl #plannergirl #cookies #working #workspace #working #plannergirl #planowanie #coffeetime #coffeeaddict #plannercommunity #planner #plannerjunkie #...

✨✨✨✨ NOWOROCZNE ROZDANIE ✨✨✨✨
Rozpocznij Nowy Rok od fantastyczniej wygranej. Razem z zaprzyjaźnionymi blogerami przygotowaliśmy dla Was nagrody, które sprawią że rok 2018 będzi...

Niedzielny relaks 🙃🎧🎶 #missplannerpl #headphones #lovemusic #loveplanning #plannergirl #musicaddict #brunette #relaxed #sunday #planner #plannerjunkie #plannernerd #paperlove

...but first COFFEE 😉 #missplannerpl #coffee #coffeetime #coffeeaddict #planner #plannergirl #plannerlove #planner2018 #myplanner #planowanie #organizer #missplanner #a5 #planne...

✨✨✨✨ NOWOROCZNE ROZDANIE ✨✨✨✨
Rozpocznij Nowy Rok od fantastyczniej wygranej. Razem z zaprzyjaźnionymi blogerami przygotowaliśmy dla Was nagrody, które sprawią że rok 2018 będzi...

Organizer miętowy A5 - nasz bestseller 2017 😍💚 #missplannerpl #plannergirl #planner #planneraddict #plannerlove #plannerobsessed #plannernerd #organizer #kalendarz #planer #plan...